
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Length | 11.4 mm |
| Termination | Axial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 22.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead/Base Style | Axial |
| Current Rating | 3.66 A |
| DC Resistance (DCR) | 37 mΩ |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 56 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
| Packaging | Bulk |
| Type | Wirewound |
| RoHS | Compliant |
Stock: 91
Distributors
pcbx
Unit Price$1.37597
Ext.Price$1.37597
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.37597 | $1.37597 |
| 10 | $1.15066 | $11.50660 |
| 25 | $1.05833 | $26.45825 |
| 50 | $0.97341 | $48.67050 |
| 100 | $0.89531 | $89.53100 |
| 300 | $0.86342 | $259.02600 |
| 500 | $0.83265 | $416.32500 |
| 1000 | $0.80365 | $803.65000 |
